User Tools

Site Tools


nav-ref:navref_040325

This is an old revision of the document!


NAV referansegruppemøte 4. mars 2025

NAV-ref Home

Innkalt:

  • Andreas Høydalsvik, HiVolda
  • Rune Kittelsen, UiA
  • Øyvind Nesland, UiA
  • Ingeborg Hellemo, UiT
  • Nils-Arild Grav, NTNU
  • Sigurd Refvik, UiO
  • Morten Werner Forsbring, UiO
  • Vidar Faltinsen, Sikt
  • Knut-Helge Vindheim, Sikt
  • Hanne Moa, Sikt
  • Johanna England, Sikt
  • Simon Oliver Tveit, Sikt
  • Ilona Podliashanyk, Sikt
  • Morten Brekkevold, Sikt

Agenda

Møtet blir avholdt som videokonferanse vha. Zoom, fra kl. 09:00 til 12:00.

0. Velkommen/Innledning

Morten ønsker velkommen på vegne av Sikt.

1. Presentasjoner/Status

2. Fokus for videre utvikling/tilbakemelding

MAC-adresser som forsvinner fra nett

NAV har verktøyet macwatch, som kan lage alarmer når gitte MAC-adresser (eller MAC-adresseprefiks) dukker opp på nettet. På forrige regionsmøte hadde UiO (v/Hege Trosvik/) en idé om at NAV også burde kunne varsle når en MAC-adresse forsvinner fra nettet. Om vi husker riktig, var dette ifm. AV-utstyr (som USiT ikke styrer med selv) som plutselig ramler av nett. Vi tar gjerne en liten diskusjon om hvordan en slik løsning skal fungere (eller om den i det hele tatt er interessant å ta inn i NAV)

3. Nye ønsker og innspill fra gruppen

Runde rundt “bordet”. Foreløpig ingen forhåndsinnmeldte saker.

NTNU

  1. Ingen nye saker, men gjentar de vi har fra forrige møte:
  2. Innsamling av live port-status fra Cisco SDA (eks VN(=vrf), SGT, VLAN, Aut., type endeutstyr, maskinnavn, IP, MAC, hastighet, link, portbeskr.), ref #3217. Vi skal ta en intern gjennomgang for å besvare spm som har dukket opp.
  3. Mulighet for registrering av utstyr(MAC) for MAB-autentisering, ref iotroam-løsning presentert i tidligere NAV ref-gruppemøte
  4. Tilgangstyring for å begrense PortAdmin-brukere til å bare konfigurere port-description, ikke VLAN og andre ting, ref #3298. Vi skal ta en intern gjennomgang for å besvare spm som har dukket opp.
  5. Dot1x-admin på Cisco-svitsjer utenfor SDA, ref #2164
  6. Ønsker Support for MFA (multi-factor authentication) #2248 på grunn av interne sikkerhetskrav.
  7. Mulighet for invertert søk for Last seen (days ago) under fanen Netbox interfaces i et Room-view (/search/room/<roomid>/#!netboxinterfaces). I tillegg til å finne porter som ikke har vært i bruk de siste N dagene, ønske vi å kunne vise alle porter som *har vært i bruk* de siste N dagene.

4. Neste møte

Vi velger neste møtedato. Medio juni?

Referat

Kommer.

nav-ref/navref_040325.1741003436.txt.gz · Last modified: 2025/03/03 12:03 by nagrav